Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
KONYA TARIM MAKİNALARI KÜMESİ

KONYA TARIM MAKİNALARI KÜMESİ

kontarkum-mst.jpg (110 KB)

Konya bölgesi ülkemizde tarıma dayalı makine imalatında öncü bir şehirdir. Konya’nın tarımsal üretim kapasitesi göz önüne alındığında bölgede yoğun bir şekilde tarımsal üretim yapıldığı görülmektedir. Konya tarıma dayalı ekonomik büyümesini makine sektöründe üretim ile imalat sanayisine evirmeyi başarmıştır.

Tarım makineleri sektörünün gelişimi de bu çerçevede olmuştur. Tarım makineleri sektöründeki bu gelişim bölgedeki diğer endüstrilerin de oluşmasını ve hızla gelişmesini sağlamıştır. Burada döküm sektörünün, gıda endüstrisinin, makine yedek parçalarının, iş makinelerinin gelişiminde sektörün etkisi olduğundan bahsedilebilmektedir.

MEVKA tarafından 2011 yılında “Tarım Alet ve Makineleri Sektörü Değer Zinciri Analizi ve Kümelenme Çalışmaları” raporu hazırlatılmıştır. Devamında MEVKA tarafından sektörde çeşitli çalıştaylar yapılarak kümelenme konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Çalışma çerçevesinde bölgede potansiyel endüstrilerden olan tarım makinelerine yönelik tüm sektör paydaşlarının katıldığı sektörde işbirliği ve kümelenme farkındalığını oluşturmaya yönelik bir panel düzenlenmiştir. 2012 yılında ise Konya Tarım Makineleri Kümelenme Derneği kurulmuştur.