Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

VERGİ İNCELEMELERİNDE MÜKELLEF HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

VERGİ İNCELEMELERİNDE MÜKELLEF HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

 Sayın Üyemiz;

 

Mükellef haklarını gözetmek, adil ve objektif vergi incelemeleri yapmak Vergi Denetim Kurulunun temel amaçlarındandır. Yapılan vergi incelemelerindeki maksat ise ödenecek vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamaktır.

Bahse konu amaçlar gereğince yayımlanan “Vergi Müfettişleri Meslekî Etik Davranış İlke ve Kuralları Yönergesi” uyarınca Vergi Müfettişleri; denetime tabi tutulanlardan hediye alamazlar, denetim kapsamında bulunanların hizmet ve ikramlarını kabul edemezler. Denetim faaliyeti sırasında denetim kapsamında bulunanlardan alışveriş yapamazlar ve özel indirim talep edemezler.

Bu çerçevede, yapılan incelemelerde temel ilke ve değerlere aykırı harekete maruz kaldığını veya haklarının ihlal edildiğini düşünen tüm üyelerimizin, durumu aşağıda belirtilen link aracılığı ile Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’na iletmeleridir.

Tarafsız, nesnel, eşitliğe ve standartlara uygun bir incelemeye tabi tutulmak bütün vatandaşlarımızın hakkı olup bunun tesis ve temini hususunda Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı  tarafından gereken hassasiyetin gösterileceği belirtilmiş olup detaylı bilgilerin yer aldığı “Mükellef Hak ve Yükümlülükleri” Broşürü ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Saygılarımızla

KONYA SANAYİ ODASI 

 

VDK ŞİKAYET SAYFASI 

Mükellef Hak ve Yükümlülükleri