Kütükcü, sanayicilerin taleplerini Hisarcıklıoğlu'na iletti, destek istedi

Konya, Karaman ve Aksaray İl/İlçe Oda/Borsaları Genişletilmiş Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerinin katılımı ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konyalı sanayicilerin taleplerini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ileterek, destek istedi.

Hammadde tedarikinde yaşanan sorunlar ve Türkiye'de üretimi olmayan ve üretim amaçlı ithal edilen ikinci el makinelerin yurda girişinde yaşanan problemleri aktaran Kütükcü, iş dünyasının pandemi sürecinde bilançolarda yaşanan bozulmaları düzeltmek için stok affı beklediğini ifade etti. Kütükcü ayrıca, fazla mesai ile vardiya çalışanlarına yapılan ek ödemelerin vergilendirme kapsamı dışında tutulması gibi talepleri de dile getirerek, Konya sanayisinin başarılarını anlattı. 

Hisarcıklıoğlu: Oda-Borsalarımız salgın döneminde üyelerimizi yalnız bırakmadı

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, pandeminin ilk başından bu yana tüm oda ve borsa başkanları ile bir araya geldiklerini ve birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Salgının ilk başladığı andan itibaren odalarımız ve borsalarımız ile müthiş bir çalışma gerçekleştirdik. Sektörlerimizden, üyelerimizden gelen sıkıntıları bizlere ulaştırdılar, talepleri ilettiler. Bu dönemde üyelerimizi yalnız bırakmadılar. Bundan dolayı hepsinden Allah razı olsun. Biz de TOBB olarak, sizlerden gelen sorunları ve talepleri çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Salgının ilk görülmeye başladığı 15 Mart'ta tüm oda-borsa başkanlarımız ve sektör meclis başkanlarımız ile bir toplantı yaptık. Sorunları dinledik. Bununla ilgili 70 maddelik öneri seti hazırladık ve sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük kısmı hayata geçti. Yeni gelen talepleri de ilgili bakanlıklarımıza iletmeye devam ediyoruz. Bugün sizlerden gelecek olan talepleri de gündemimize alacağız ve çözümü için çalışmalarımızı yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu'nun konuşmasının ardından, toplantıya katılan oda başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri sorunlarını dile getirdi.