Konyalı sanayiciler Innopark'ı gezdi

Konya Sanayi Odası (KSO) meclis ve meslek komitesi üyeleri, Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni ziyaret ederek, yapılan yatırımları ve çalışmaları yerinde inceledi. İnceleme gezisine katılan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, KSO tarafından şehre kazandırılan Innopark TGB’nin Konya’nın ve bölgenin nitelikli üretim ve ihracat merkezi haline geleceğini vurguladı.

Innopark’ın 2015 yılının Haziran ayında teknoloji geliştirme bölgesi ilan edilerek Türkiye’de OSB içerisinde konuşlanan az sayıdaki teknoloji geliştirme bölgelerinden birisi olduğunu ve çok kısa süre içerisinde önemli başarılara imza attığını söyleyen Kütükcü, “ Konya Sanayi Odası olarak şehrimizin ürettiği ve ihracat yaptığı ürünlerin katma değerini artırmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Innopark bu anlamda sanayicilerimizin Ar-Ge, inovasyon ve tasarım faaliyetlerini yürütmeleri, prototip üretimlerini yapmaları için önemli imkanlar sunan bir TGB. Sanayicilerimizin Innopark’a olan ilgisi de son derece memnuniyet verici. Geldiğimiz noktada Innopark, sanayicilerimizin katkısıyla sürekli gelişiyor, geliştikçe yeni başarılara imza atıyor. Şu anda 51 firmamızın üretim yaptığı Innopark, henüz genç bir TGB olmasına rağmen 2017 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde En Başarılı 24. TGB seçildi ve Türkiye’de en fazla yükselen TGB oldu” şeklinde konuştu.

Innopark’ta Ar-Ge faaliyetleri için tüm alt yapı hazır

Kütükcü, Innopark’ın bölge sanayisine daha güçlü katkı vermesi için sürekli olarak yatırımlar yaptıklarını, ikisi kuluçka merkezi olmak üzere yeni binalar da kazandırdıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Sanayimizde üretimde katma değeri artırmanın, teknoloji yoğun üretimimizi geliştirmenin yolu, Ar-Ge çalışmalarından ve Innopark gibi kurumlarla daha yakından çalışmaktan geçiyor. Firmalarımızı kendi Ar-Ge merkezlerini kurmaya teşvik ediyoruz. Ancak, Ar-Ge merkezi olmayan firmalarımızın Innopark'ta Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını yürütmesi için tüm şartları da, alt yapıyı da hazırladık."

TGB'de Ar-Ge yapanlara devlet büyük teşvikler veriyor

Kütükcü'nün konuşmasının ardından sanayicilere Innopark'ın sunduğu hizmetler ve avantajları hakkında bilgi veren Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı da, TGB'lerde verilen teşviklerin bir hayli fazla olduğuna dikkat çekti. Botsalı, "Bir nevi serbest bölgeler de diyebileceğimiz TGB'ler, Ar-Ge, tasarım, yazılım geliştirme gibi faaliyetlere devletin teşvik sunduğu yerler. Burada Ar-Ge faaliyeti yürütenlerin bu faaliyetleri ile ilgili her türlü gelirleri kurumlar vergisinden, çalıştırdığı personel de gelir vergisinden muaf. Sigorta priminin iş veren hissesinin yüzde 50'sini devlet ödüyor. Ayrıca gümrük vergisi muafiyeti gibi birçok alanda teşvik sunuluyor" dedi.

Innopark olarak teknoloji odaklı 20 yeni girişimci yetiştirdiklerini, bunların içerisinde dünya markası olmaya aday projelerin de olduğunu ifade eden Botsalı, melek yatırımcılar ile girişimcileri de buluşturarak yeni yatırımların hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.