İşletmelerde sürdürülebilirliğin önemi anlatıldı

Konya Sanayi Odası ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından “İş Dünyasında Sürdürülebilirlik ve İnsana Yakışır İş Semineri” gerçekleştirildi. Seminerde firmaların sürdürülebilirliği için verimlilik ve teknolojik gelişmeleri takip etmesinin önemi vurgulandı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Hayata Fırsat” projesi kapsamında, Konya Sanayi Odası işbirliğinde,  “İş Dünyasında Sürdürülebilirlik ve İnsana Yakışır İş Semineri' gerçekleştirildi.

Seminerin açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Selman Eryılmaz, firmaların birçok zorluk ile mücadele ederek üretim faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini, en büyük sorunlardan bir tanesinin de işletmelerin sürdürülebilirliği olduğunu söyledi. İşletmelerin sürdürülebilir olmasının, özellikle KOBİ'lerin elde ettiği başarıyı gelecek nesillere aktarabilmesi bakımından büyük önem arz ettiğini ifade eden Eryılmaz, "İnsan kaynağından üretim teknolojilerine, karlılıktan sermaye birikimine, verimlilikten lojistiğe değin pek çok konuda daha inovatif, daha sürdürülebilir bir yapı kazanmak her işletme için artık en kritik konu" şeklinde konuştu.

Teknolojiye ayak uyduramayan firmalar sürdürülebilir olamıyor

İşletmelerin dünyanın birçok yerinde rakipleri olduğuna işaret eden ve en az onlar kadar teknolojiyi kullanabilmesi gerektiğini vurgulayan Eryılmaz, "Artık bizim rakiplerimiz sadece ilimizdeki ya da ülkemizdeki işletmelerden oluşmuyor. Adeta bir küresel köy haline gelen dünyanın her yerinde rakiplerimiz var.  Maalesef bugün, kendi işinde teknolojiye ayak uyduramayan, verimli olma konusunda istekli davranmayan birçok küresel firmanın sürdürülebilir olamadığını görüyoruz.  Geçmişte çok büyük dediğimiz işletmelerin dahi verimlilik ve sürdürülebilir esaslı çalışmalara ağırlık vermediği için bugün isimlerini hatırlamıyoruz. O yüzden yeniliği, teknolojiyi takibi bırakmadığımız zaman şirketlerimizin sürdürülebilir olmasına olanak sağlarız" ifadelerini kullandı.

Eryılmaz, konuşmasının sonunda ILO ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından birçok projenin hayata geçirildiğini, bunlardan bir tanesinin de SGK işbirliğinde hayata geçirilen Kayıtlı İstihdama Geçiş (KİGEP) Programı olduğunu belirterek, firmaların bu tür programları takip etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

SCORE Programı ile işletmelerin verimliliği artırılıyor

Eryılmaz'dan sonra konuşan ILO İş Geliştirme Uzmanı Emre Dönmez de, ILO'nun KİGEP programının devam ettiğini belirterek, bu projede bir Suriyeli ve bir Türk işçinin sigorta primlerinin 6 ay boyunca karşılandığını, ayrıca Suriyeli işçinin çalışma izni ödemelerinin de karşılandığını ifade etti.

ILO'nun programlarından bir diğerinin de SCORE programı olduğunu söyleyen Dönmez, bu programda işletmelerin hem çalışanlarının hem de yöneticilerinin bir arada eğitim aldığını belirterek, "SCORE Programıyla işletmelerimizi daha da iyileştirmeye ve verimliliklerini artırmaya çalışıyoruz. Çalışanlar ile yöneticiler bir arada bu eğitimleri aldıkları için şirketlerin gelecekleri ve çalışanlar için daha faydalı oluyor. Ücretsiz olan bu programı Konya'daki imalat yapan iş yerlerimizde de uygulamak istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından yalın üretim ve kaizen uygulamaları uzmanı Hakan Cengiz de, katılımcılara 'Üretim Verimliliğinin Önemi', 'Üretim Verimliliği Uygulamaları', 'Üretim Verimliliği Uygulamalarında Başarısızlık Sebepleri ve Mavi Yakalıların Önemi' gibi konularda bilgiler verdi.