KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ’NDE DEĞİŞİKLİK

-Toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen araçlar için K1* ve K2* Yetki Belgeleri 31.07.2009’a kadar %94 indirimli olarak verilecektir. K1*  Yetki Belgesi sadece il sınırları dahilinde geçerli olacak. Ancak K2* Yetki Belgesi şehirlerarasında da geçerli olacaktır.

 

-Ruhsatında kamyonet yazan araçlar gerçek kişi adına hususi olarak kayıt yaptırılır ve araçta ticari maksatla veya kendi iştigal konusu ile ilgili taşıma yapılmayıp sadece binek olarak kullanılırsa bu kamyonetlere K belgesi alma zorunluluğu kaldırılmıştır. (Doblo, partner, connect ve çift kabinli araçlar, L200 mıtsubishi, Volkswagen transporter, ford transit, mercedes vito, hyundai vb.)

 

-K2 Yetki Belgesi’ni K1 Yetki Belgesi olarak veya K1 Yetki Belgesi’ni de K2 Yetki Belgesi olarak, aradaki ücret farkı ödenerek, değiştirilebilme imkanı yoktur.

 

-K Yetki Belgesi olduğu halde yeni aldığı aracı K Belgesine eklettirmeyen firmalar, denetimlerde hiç K belgesi yokmuş gibi muamele görüp bu firmalara 5000 YTL para cezası kesilmektedir. Bu konuda her hangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

 

-Denetimlerde aracın boş veya dolu olmasına bakılmaksızın K Yetki Belgesi aranmakta ve belgesi olmayanlara idari para cezası kesilmektedir.

 

-K1 ve K3 Yetki Belgelerinde kapasite tamamlama, sermaye, adi ortaklıktan şirkete geçiş vb. durumların yönetmeliğe uygun hale getirilmesi şartı 31.07.2009 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

-Dernekler, cemiyetler vb. kuruluşlardan, K Yetki Belgesi almak istemeleri durumunda Oda kayıt şartı aranmayacaktır.

 

-K belgeleri için faaliyet raporu icmal tablosu hazırlayıp bakanlığa gönderme şartı kaldırıldı.

 

-K Yetki Belgesi sadece anne, baba ve çocuklar arasında bir defaya mahsus olmak üzere devredilebilmektedir. Şahıs belgesini eşine, kardeşine devredemez.
 


 21.02.2008 Tarih ve 26794 Sayılı Resmi Gazete için tıklayınız...: http://www.kto.org.tr/dosya/resmi_gazete.doc

 


Ayrıntılı Bilgi İçin;

 

KONYA TİCARET ODASI

İç Ticaret Servisi
0 332 221 52 32 - 33 - 34  

www.kto.org.tr