OTOMOTİV YAN SANAYİ FİRMALARIMIZ İÇİN İHRACAT KOÇLUĞU PROJESİ BAŞLIYOR…

 

KONYA

OTOMOTİV YAN SANAYİ FİRMALARIMIZ İÇİN

İHRACAT KOÇLUĞU PROJESİ BAŞLIYOR…

İhracat potansiyeli bulunan ancak henüz ihracat yapmayan firmalarımızı ihracata yönlendirmek, halihazırda ihracat yapan firmalarımızın ise sürekli ve planlı bir şekilde ihracat yapmalarını ve ihracatta pazar bağımlılığı bulunan firmalarda pazar çeşitliliğini sağlayarak  ülkemizin ihracatını artırmak amacı ile;

Dış Ticaret Müsteşarlığı öncülüğünde, İGEME – İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri-OAİB ve Konya Sanayi Odası tarafından müştereken uygulanmak üzere “İhracat Koçluğu” projesi başlatılmıştır.

Nisan 2010’da başlayacak olan söz konusu projenin ilk uygulaması, projeye katılacak olan firmaların dış ticaret alanındaki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacı ile firmalara yönelik eğitim ihtiyaçları analizi yapılmasıdır. Eğitim ihtiyaçları analiz sonucuna göre firmalara yönelik olarak dış ticaret ve uluslararası pazarlama alanında uzun süreli eğitim programı düzenlenecek ve birebir koçluk hizmeti verilecektir. Eğitim ve Koçluk Hizmetleri İhracata Yönelik Devlet Yardımları kapsamında desteklenecektir. (%70’i devlet desteği kapsamındadır)

Eğitim programı sonrası ve koçluk hizmetinin ardından firmalar pazar araştırması, uluslararası fuar ve ticaret heyetlerine katılım vb. faaliyetlere yönlendirilecek ve bu süreçte yine İhracata Yönelik Devlet Yardımları’ndan faydalanmaları konusunda teknik destek sağlanacaktır.

Otomotiv Yan Sanayine hizmet verdiğinden dolayı projeye döküm sektöründeki firmalar da dahil edilecektir.

Uygulanacak olan anket İGEME web sitesinde

http://www.igeme.gov.tr/anketler/ihr-koc/anket_form.cfm  bağlantısında yer almakta olup projeye katılmak isteyen firmaların anketi doldurup en geç 16 Nisan 2010 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir.  

Projeye dahil edilecek firma sayısı sınırlı olup, projeye katılacak firmalar İGEME ve Konya Sanayi Odası tarafından yapılacak müşterek bir değerlendirme neticesinde belirlenecektir. Örneğin geniş ihracat tecrübesi olan firmalar projeye dahil edilmeyeceklerdir. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın; firmalarımızın ihracat rakamlarına ve ilgili diğer bilgilerine doğrudan erişimi bulunmaktadır.

Projeye ilişkin detaylı bilgi için: İnci Kirdaban / Oktay Erkılıç

Tel : +312 417 2223 / 303 – 336;  incid@igeme.gov.tr oktaye@igeme.gov.tr