English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
KSO Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez, '4.0 için Ar-Ge Zirvesi'ne katıldı

06.11.2019

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tarafından düzenlenen '4.0 için Ar-Ge Zirvesi'ne katılan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Sönmez, Konya sanayisi ile Konya'daki Ar-Ge ve tasarım merkezleri hakkında bilgiler vererek, sanayicilerin Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinde yaşadığı sorunları dile getirdi.

Konya sanayisinin birçok sektörde söz sahibi olduğunu söyleyen Sönmez, makine sanayi, otomotiv endüstrisi, savunma sanayi, medikal gibi pek çok sektörde Konyalı firmaların öne çıktığını, sektörlerin bu başarısının ihracata da yansıdığını vurguladı. Sönmez, 2008 yılında 887,6 milyon dolar ihracat yapan Konya'nın, ihracatını 10 yılda yüzde 103 artırarak, 2018 yılında 1 milyar 800 milyon dolara ulaştırdığını ifade etti.

Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde 2017 yılı dönüm noktası oldu

Konuşmasında Konya'daki teknoloji geliştirme bölgeleriyle, Ar-Ge ve tasarım merkezlerine de değinen Sönmez, Ar-Ge ve tasarım merkezleri konusunda yakın zamanda büyük bir sıçrama kaydedildiğini anlattı. Sönmez, şunları söyledi: "2012 yılında Konya'da 1 tane Ar-Ge merkezimiz vardı. 2017 yılında Konya Sanayi Odamızın başlattığı Ar-Ge ve tasarım merkezi seferberliğiyle bu sayı 18'e ulaştı. Şu anda da 23 Ar-Ge merkezi, 5 tasarım merkezimiz bulunuyor. Konya, Ar-Ge merkezi sıralamasında Türkiye genelinde 8., tasarım merkezi sıralamasında da 9. sırada yer alıyor. Konya'da en fazla Ar-Ge merkezi yüzde 30,4 ile makine ve teçhizat imalatı sektöründe bulunuyor. Bunu yüzde 13 ile elektrik-elektronik sektörü takip ediyor."

Sanayicilerin Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinde yaşadığı sorunları da dile getiren Sönmez, başta nitelikli personel olmak üzere Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde yaşanan sorunların çözümü için sanayicilerin,üniversitelerin ve TGB'lerin daha fazla iş birliği geliştirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.