English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Hibe desteklerden yararlandı, işletme ölçeğini büyüttü

23.07.2019

Konya Sanayi Odası (KSO) çatısı altında yürütülen, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen AB Bilgi Merkezi Ağı Projesi kapsamında AB Hibe Destek Fonlarından yararlanılarak işletme faaliyetine geçen Diltaş Hayvancılığın çiftliği yerinde incelendi.

Diltaş Tarım Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Bozkurt Ataman, kendi öz sermayeleri ve AB Hibe Destek Fonlarının desteğiyle modern bir hayvancılık tesisi kurduklarını söyledi. Ataman, "Diltaş Tarım ve Hayvancılık şirketi, 2006 yılından beri faaliyetlerine devam ediyor. 2016 yılı itibariyle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan destek alarak büyük bir süt hayvancılığı işletmesi tesisi haline dönüştük. Şu anda burada 120 tane damızlık hayvan, 90 tane farklı yaş gruplarında hayvanlarımız ve 110 civarında besi hayvanımız bulunuyor. IPARD, belirli şartları taşımak koşulu ile yatırımın yüzde 75'ini karşılıksız hibe olarak veriyordu. 2016 yılı itibariyle yaptığımız yatırıma 1 milyon Euro destek verilmiş olup, bunun yüzde 75'i teşvik olarak verilmişti. Kendi öz sermayemizi de katarak büyük bir işletme haline geldik" dedi.

Hayvancılıkta her şeyden önce ilk hedef insan sağlığı

IPARD Projesi'nden önce daha küçük bir tesiste besi hayvancılığı üzerine çalışmalarını yürüttüklerini aktaran Ataman, bu proje ile süt hayvancılığına başlandığını ve gelecek yıllarda yapılan planlamalar çerçevesinde işletmelerini büyütmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Firma olarak en büyük hedeflerinin insanlara sağlıklı hayvanlardan sağlıklı süt ulaştırmak olduğunu dile getiren Ataman, konuşmasına şöyle devam etti: "Hayvancılıkta her şeyden önce ilk hedef insan sağlığıdır. Ari işletme sayısı maalesef çok az. Bizim burada da öncelikli hedefimiz, insanlarımıza sağlıklı ürünler ulaştırabilmek. Bu da tabi ki, hayvanın sağlıklı olmasıyla mümkün olur. Çiftliğimizde her zaman kontroller yapılır, hastalıklı hayvanın sütü asla kullanılmaz, imha edilir."

Ataman, yıllar içerisinde hayvansal ürünlerde özel yeri olan niş ürünler üretmeyi amaçladıklarını ve tamamlayıcı bir ünite ile kompakt bir tesis haline gelmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. 

 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.