English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Kütükcü, Avrasya Bölgesi’ndeki yatırımcıları, yatırıma davet etti

06.02.2019

Başkanlığını Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü'nün yürüttüğü, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), İstanbul’da düzenlenen 22. Avrasya Ekonomisi Zirvesi’nde Türkiye’deki organize sanayi bölgelerini tanıttı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Azerbaycan, Rusya, Makedonya, Polonya, Romanya, Arnavutluk, Slovenya gibi 37 ülkeden yatırımcı ve üst düzey isimlerin katıldığı zirvede konuşan KSO ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, tüm yerli ve yabancı yatırımcıları organize sanayi bölgelerine yatırıma davet etti.

Organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin en başarılı sanayi üretim politikası olduğunun altını çizen Kütükcü, “Ülkemizde 80 şehrimizde 327 organize sanayi bölgemiz var. Bu organize sanayi bölgelerinin her biri bizim gözbebeğimiz. Tüm uluslararası yatırımcıları organize sanayi bölgelerimize yatırım yapmaya davet ediyorum. Gelin Türkiye’ye ve OSB’lerimize yatırım yapın. Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazanır” şeklinde konuştu.

Türkiye OSB tecrübesi ihraç ediyor

Konuşmasında organize sanayi bölgelerinin başarılarıyla Türk sanayisinin son 60 yılına damga vurduğunu anlatan Kütükcü, “Bugün Türkiye Avrupa’nın 6., dünyanın 17. büyük ekonomisi. İtalya ile Çin arasındaki en büyük sanayi ülkesiyiz. Bölgemizin en girişimci, en üretken ülkesiyiz. Türkiye’nin bu başarısında organize sanayi bölgelerimizin payı çok büyük. Biz artık Türkiye’nin OSB tecrübesini dünyaya ihraç eder hale geldik. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, gerek yatırımcılarımızın önünün açılması, gerekse Türkiye’nin OSB tecrübesinin başka ülkelere aktarılması konusunda her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Ayrıca ülke olarak artık yurt dışında OSB kurma faaliyetleri de yürütüyoruz. Bu konuda da her türlü bilgi desteğini sağlamaya ve destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

OSB yatırımcısı işine odaklanıyor

22. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yerli ve yabancı yatırımcılara OSB’lerin yatırım avantajları ile ilgili bilgiler de veren Kütükcü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB Uygulama Yönetmeliğinde yaptığı son düzenlemeye atıfta bulunarak, şunları söyledi: “Artık Türkiye’de, yatırımcının uygun şartları sağlaması halinde, OSB’lerimizde 30 günde arsa tahsisi yapılacak. OSB’lerde yatırımcılarımız bürokrasiden uzak yönetim anlayışı ile sadece işlerine odaklanıyorlar. Bürokrasiden uzak-tek durak ofis yönetim anlayışları, yatırımcıya sunulan alt yapı kalitesi, lojistik imkanları, mesleki ve teknik eğitim liseleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, kredi faiz desteği-kurumlar vergisi muafiyeti-indirimli arsa tahsisi gibi teşvik avantajları ile OSB’lerimiz adeta birer üretim üssü haline gelmiştir.”

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.