English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Portekiz Büyükelçisi KSO'yu ziyaret etti

07.02.2019

Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva, Konya Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü'nün ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Konya ile Portekiz'in ticaret hacminin artırılması için neler yapılabileceği konuşuldu.

Büyükelçi  Paula Leal da Silva’ya Konya ve Konya sanayisi hakkında bilgiler veren Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya'nın 2018 yılında 1,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, ihracatın ilk üç sektörünü de, makine ve aksamları, otomotiv endüstrisi ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörlerinin oluşturduğunu söyledi. Konya'nın ihracatının yüzde 75'ini sanayi mamullerinin oluşturduğu bilgisini paylaşan Kütükcü, "Konya artık net bir sanayi şehri haline geldi. Şehir olarak özellikle makine ve aksamları sektörü ile otomotiv endüstrisi sektöründe Türkiye'de ve dünyada söz sahibi konumundayız. Ama sadece bu iki sektör değil, gıdadan ayakkabıya, araç üstü vinç ekipmanlarından döküme kadar birçok sektörde söz sahibi firmalarımız bulunuyor" dedi.

Kütükcü, Portekiz ile Konya'nın ticaret hacminin artırılması için Oda olarak her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, iki ülke iş adamlarının ikili iş görüşmesi yapmalarına destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Portekiz, yenilenebilir enerji ve makine alanlarında çok güçlü

Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva ise, Konya'da olmaktan mutlu olduğunu, Konya'nın kültürel açıdan çok geniş bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Büyükelçi Silva, Portekizin yenilenebilir enerji ve makine alanlarında güçlü olduğunu, bunların yanında iki ülkenin ihtiyaç duyduğu sektörler ile ilgili iş birlikleri yapabileceklerini belirtti. Büyükelçi Silva, Portekiz ile Konya'nın ticaret hacminin artırılması için üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. 

 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.