English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Konya’nın savunma sanayindeki yetenekleri ortaya çıkarılacak

21.01.2019

 Konya Sanayi Odası öncülüğünde kurulan, Konya Savunma ve Havacılık Sanayi Kümesi istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan KSO Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir, küme üyesi işletmelerin Yetenek Matrisi Projesi ile yeteneklerinin ortaya çıkarılacağını ve bunların ilgili ana sanayi firmalarına iletileceğini bildirdi.

Küme üyesi çok sayıda sanayicinin katıldığı toplantıda Milli Savunma Bakanlığı Onaylı Tedarikçi Süreci hakkında bilgi verilirken, Mevlana Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Konya Savunma ve Havacılık Kümesi Yetenek Matrisi Projesi'nin de tanıtımı yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir, savunma sanayinin öneminin her geçen gün arttığını söyledi. Savunma sanayini geliştirirken ulusal imkanları da geliştirme zorunluluğunun beraberinde geldiğine işaret eden Soydemir, "Ulusal imkanlarla savunma sanayinin geliştirilebilmesi için de üreticilerin, sanayicilerin bu ekosisteme nasıl entegre edilebileceği sorusu karşımıza çıkıyor. Burada bizim gibi Odalara ve meslek kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Biz de ihtiyacı gördük ve bunun farkındayız. Bunun için Oda olarak önce bir küme kurmaya karar verdik. Küme aracılığıyla paydaşlarımız ile sürekli iletişim halindeyiz. Onlarla ortak etkinlikler yapmaya gayret ediyoruz. En son Savunma Sanayi Başkanlığı'nın destekleriyle 3. Savunma Sanayi Zirvesi ve Tedarikçi Günleri etkinliğimizi yaptık. Buraya büyük bir teveccüh olduğunu gördük. Yoğun bir katılım vardı" şeklinde konuştu.

Yetkinlikler ana sanayi firmalarına ulaştırılacak

Küme olarak MEVKA'nın desteği ile Yetenek Matrisi Projesi'ni başlattıklarını ve firmaların hangi konularda yeteneklerinin olduğunun, neleri yapabildiklerinin görülmesini arzuladıklarını ifade eden Soydemir, bunların ana sanayi firmalarına ulaştırılacağını bildirdi.  Soydemir, şunları söyledi: "Firma olarak belki bizler direk ana sanayi firmalarına ulaşamayabiliriz. Ama küme olarak hareket ettiğimiz zaman bu kurumlara ulaşmamız daha kolay oluyor. Yetenek Matrisi Projesi sonucunda da ortaya çıkan yeteneklerin tamamını tablo haline getirip, Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Aselsan, TAI, ROKETSAN, BMC gibi ana sanayi firmalarına ulaştırıp, firmalarımızın imkanlarını, yeteneklerini onlarla paylaşacağız. Küçük dokunuşlar ile aramızdaki birçok firmanın çok daha fazla konuda daha yetkin hale getirilebileceği kanaatindeyim."

Soydemir'in konuşmasının ardından 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü'nden yetkililer, Milli Savunma Bakanlığı Onaylı Tedarikçi Süreci hakkında firmaların hangi yolları izleyeceğini paylaştı.

Proje koordinatörü Ekin Taşkın da Mevlana Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Konya Savunma ve Havacılık Kümesi Yetenek Matrisi Projesi'nin işleyişi hakkında bilgi verdi.

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.