English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
KSO'dan firmalara fuar eğitimi desteği

11.01.2019

Konya Sanayi Odası tarafından düzenlenen Fuar Katılım Eğitiminde, özellikle yurt dışı fuarlarına katılım sağlayan ya da katılmak isteyen firmalara, fuarlardan daha fazla verim alabilmeleri için neler yapmaları gerektiği ile ilgili bilgiler verildi.

Konya Sanayi Odası, şehrin ticaret hacmini artırmak için geçtiğimiz yıllarda yaptığı çalışmalara 2019 yılında da devam ediyor. Bu bağlamda ihracat potansiyeli olan firmalara, katılacakları fuarların daha verimli geçmesi için neler yapmaları gerektiğinin anlatıldığı Fuarlara Katılım Eğitimi düzenlendi. Firma temsilcilerinin yoğun katılım gösterdiği eğitim programında fuara katılmadan önce, fuar esnasında ve fuar sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi.

Katılımcılara fuarlar ile ilgili sunum yapan MMI Eurasia Fuarcılık Genel Müdürü Osman Beyazit Genç, fuarlarda her zaman ürün satılmadığına, çoğu zaman da yeni pazarlar ve müşteriler için araştırmalar yapıldığına dikkat çekti. Türklerin girişken bir yapıya sahip olduğunu, hiç dil bilmeyen firma sahiplerinin fuarlara katıldığını söyleyen Genç, "Bizim firma yöneticilerimizden hiç dil bilmediği halde fuarlara katılan insanlar biliyorum. Bu ilk tecrübeden sonra fuarlara katılım noktasında kendilerini geliştiriyorlar. Ama bunu başka bir millette göremezseniz" şeklinde konuştu.

Fuardaki standınız, firmanızın imajını iyi anlatmalı

Fuarlara katılımcı olarak gidecek olan firmalara tavsiyelerde bulunan Genç, üretilen ürünler ile teknik özelliklerin de yer aldığı sunumların, gelen müşterileri etkileyecek şekilde hazırlanması gerektiğini ifade etti. Stant kurulumunda dikkat edilmesi gereken hususları aktaran Genç, "Standınızı kuracak firmaya, imajınızı ve fuardaki hedefinizi iyi anlatın. Stantta görüşmeler ve toplantılar için yeterli yer ayırın. Ziyaretçileri standınıza davet edin. Aldığımız ödül ve sertifikalar varsa bunları mutlaka görünür bir şekilde sergileyin. Etkili grafik ve görseller kullanın. Hedefe uygun ışıklandırma yapın. Yan tarafınızdaki stant çok parlak ve daha çok dikkat çekici iken, sizin standınız bunun yanında daha sönük kalıyorsa, bu ziyaretçiler açısından iyi bir algı olmuyor. Standınızda ikramlar bulundurmaya çalışın. Yabancı ziyaretçiler açısından özellikle Türk firmalarından Türk kahvesi ve lokum beklentileri oluyor" ifadelerini kullandı.

Stant açmak isteyen firmalara bütçe planlaması hakkında da bilgi veren Genç, uluslararası fuarlarda ortaya çıkan ortalama gider oranlarını şöyle sıraladı: "Stant kurulumu, sökümü, temizliği güvenlik ve nakliyesi için yüzde 31, kayıt ücreti, elektrik ve su giderleri için yüzde 21, personel ücreti için yüzde 16, konaklama için yüzde 12, seyahat için yüzde 10, reklam, tanıtım ve ikramlar için yüzde 7, alışveriş, boş zaman için de yüzde 3 gider kalemi öngörülüyor."

Program sunumların ardından, soru ve cevaplar ile devam etti. 

 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.