English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Reel sektör ve finans sektörü Konya’da bir araya geldi

05.11.2018

Konya iş dünyası; Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen "TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı"nda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBB Başkanı Hüseyin Aydın ile bir araya gelerek, reel sektörün yaşadığı sorunları dile getirdi.

Toplantıya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ,TBB Başkanı Hüseyin Aydın, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin  Çevik ile çok sayıda iş dünyası ve finans sektörü temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TBB ile TOBB’un ortak düzenlendiği ve ilkini İstanbul’da, ikincisini dün Denizli’de yaptıkları diyalog toplantılarının üçüncüsünü de Konya’da gerçekleştireceklerini ifade etti.

Düzenlenen toplantılar ile reel sektör ile finans sektörünün birbirini daha iyi anlayacağını ve ortak çözümler geliştireceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu sıkıntılı süreci birlikte çalışarak atlatacağız. Finans sektörü, reel sektöre ve KOBİ'lere kan akışını sağlayan damarlardır. Dolayısıyla biri kötü durumdayken, diğerinin iyi durumda olması beklenemez. İçinde bulunduğumuz süreçte, her iki sektörün de güçlendirilmesine ihtiyaç var” dedi.

Bu kapsamdaki önerilerini hükümete ilettiklerini ifade eden TOBB Başkanı, “Hüseyin Aydın Başkanımız da sağ olsun, onun da büyük çabalarıyla, bankalarımız, reel sektöre yeni imkânlar sunmaya başladı. Elbette tüm bunlar yanında, başka önlemler de gerekiyor. Reel sektörün ve özellikle de KOBİ'lerin finansmana ulaşma imkânlarının açık tutulması, hayati önemde. Bu konuda son dönemde, kamu bankalarının daha aktif olduğu görüyor ve kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Reel sektör ile mali sektörün aynı gemide yolculuk ettiğinin bilincinde olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Birlikte hareket etmek, birbirimize destek olmak durumundayız. Son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler de var. Dış ticarete ilişkin rakamlar, döviz gelir-gider durumunda bir dengelenme başladığını gösteriyor. Ancak ekonomideki canlanma henüz istediğimiz noktada değil. Bu konuda Odalarımız ve Borsalarımızdan gelen, bizim de hükümete ilettiğimiz vergi indirimlerinin hayata geçti. Hükümetimiz ilk adımı böylece attı. Bu önlemler piyasaya moral verdi, ticareti destekledi” dedi.

Hisarcıklıoğlu tüm bu çalkantıların geçici olduğuna inandıklarını, Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu söyledi. Bu süreçten geçerken, üretici, tüccar ve sanayicinin, ticaret, üretim ve istihdam kapasitesini korumak gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ben asla karamsar olmadım, olmam da. Son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin de üstesinden geldik ve yola devam ettik. Yeter ki enseyi karartmayalım. Saflarımızı sıkı tutalım” dedi.

"Reel sektör ile finans sektörü aynı gemideyiz"

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ise, “Reel sektör ile finans sektörü aynı gemideyiz. Çok sayıda düzenleme yapıldı. Prensip kararları aldık, Bankalar Birliği olarak yasal düzenlemeler yaptık. Bunların pratik uygulamalarını bire birle, soru-cevapla bugün Konya’da KOBİ’lerin başkentinde bu işi tartışacağız. Ülkeyi karış karış dolaşacağız. Hep bir şeyin altını çiziyoruz; insan olma nazarında hepimizin eksiği, noksanı olabiliyor, zaman zaman farklı davranışlar sergiliyoruz. Ama nihayetinde hepimizin bir tane amacı var, ülkenin bilançosunu büyütmek, ülkeye katkı sağlamak. Bu konuda bütün gayret gösterenlere el birliğiyle finans sektörü olarak, bankacılık kesimi olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.