English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Artan enerji maliyetleri sorunu çözülmeli

12.09.2018

Türkiye’deki OSB’lerin çatı kuruluşu OSBÜK, İç Anadolu Bölgesi’ndeki 53 OSB’yi Kayseri’de toplayarak bölge istişare toplantılarının 6.sını gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerde artan enerji maliyetlerini bir kez daha gündeme taşıyarak, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’den çözüm için destek istedi.  Kütükcü, “Sanayicilerimiz artan enerji maliyetlerinden çok olumsuz etkileniyor. Bu konuda sanayicilerimizin beklentileri var. Burada oluşan ağır yük, istihdama destek verilerek hafifletilebilir” dedi.  

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisi için önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin bir sanayi ülkesi olmasında OSB'lerin büyük payı olduğunu söyledi ve ekledi: "Ülkemizin tamamında olduğu gibi, İç Anadolu bölgemizde de OSB’lerimiz hayati öneme sahip. Bölgedeki OSB’lerimizde 13 bin 500’ün üzerinde fabrika üretim yapıyor. 420 bine yakın insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor. OSB’lerimizin toplam elektrik tüketiminin yüzde 11’ini doğalgaz tüketiminin yüzde 17’sini yine İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerimiz yapıyor. Yani OSB’lerimiz Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi, bu bölgemizde de üretimin, istihdamın kaynağı, bel kemiği oldu.”  

Türkiye’nin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini, bu süreçten OSB camiasının da olumsuz etkilendiğini vurgulayan Kütükcü, “İşletmelerimiz için gerçekten çok zor bir dönemin içerisindeyiz.  Bu dönemi de aşacağız inşallah. 1994’te, 2001’de, 2007’de nasıl aştıysak, bu süreci de öyle aşacağız. Doğru politikalarla, özel sektörü daha fazla destekleyerek, sanayi üretimine daha fazla sarılarak, başta kamu olmak üzere tasarrufu önceleyerek, verimlilik esaslı çalışarak aşacağız. Yeni yatırımları teşvik ederken, mevcut işletmelerimizi daha fazla koruyarak, geliştirerek aşacağız.  Ar-Ge’yi, tasarımı, kaynak verimliliğini eskisinden daha fazla öncelemek zorundayız. Çünkü dünyada bol para dönemi kapandı, kıt para dönemi başladı. Her birimiz kendi hayatımızda, kendi işletmelerimizde bu süreci doğru okuyarak, eski alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, yatırımlarımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz diye özel bir başlık açmak zorundayız. Gün bizim için enseyi karatma günü değil, daha çok çalışma günü” şeklinde konuştu.

Kütükcü’den emsal talebi

Başkan Kütükcü, konuşmasının sonunda israf edecekleri bir metrekarelerinin olmadığını, dolayısıyla OSB arsalarında maksimum fayda üretilebilmesi için, mevcut 0,70 emsal değerin artırılması gerektiğini vurguladı.

Büyükdede’den yerli üretim vurgusu

OSBÜK İç Anadolu Bölge toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, bölgelerdeki en etkin olunabilecek alan ve dalların oturup tespit edilmesi gerektiğini, sanayi bölgelerinin çok nitelikli hale gelmesini istediklerini ifade etti. Büyükdede, “OSB’lerimizin kendilerine yetecek bütçelerinin olmasını o bütçelerle de okul ihtiyaçlarını, eğitim merkezi ihtiyaçlarını, konferans salonu ihtiyacı gibi konularda daha nitelikli üretim yapmaları konusunda önünü açmamız gerektiğini biliyoruz. Çok miktarda OSB talepleri var. Büyük endüstri bölgesi talepleri var. O çok güzel bir şey. Türkiye’ye güven duydukları devam ettiren taleplerin de olduğunu görüyoruz. Onları desteklemeye gayret ediyoruz. Özellikle otomotiv de olsun veya elektrik elektronik de olsun. Geliştirebileceğimiz neler varsa neleri destekleyeceksek hem piyasa denetiminde yabancıları daha çok kontrol eden niteliksiz yabancıların Türkiye’ye gelerek Türkiye Endüstrisi’ni vurmasını önleyecek tedbirler koymaya şuanda çalışıyoruz. Çünkü her giren niteliksiz yabancı ve ucuz ünite bizden bir endüstriyi kapatıyor. Bunun yüzde 50’lere kadar varacağından endişemiz var” şeklinde konuştu.

Vali Kamçı: Sanayici bu memleketin bel kemiğidir

Programda konuşan  Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, sanayicilerin memleketin bel kemiği olduğunu, gerçekleştirdiği yatırımların Türkiye için istihdam anlamında büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan da, Kayseri OSB olarak yılmadan ülke geleceğine yatırım yapacaklarını vurguladı. Nursaçan, “İş dünyası olarak 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için ekonomik reform odaklı yatırım hamlelerinin devam ettiği güven ve istikrarın sağlanacağına inancımız tamdır. Kayseri OSB olarak yılmadan usanmadan ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kayseri’nin sanayi şehri olduğunu ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de,  toplantıyı düzenleyenlere teşekkürlerini iletti. Program sonunda plaket takdimi yapıldı.

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.