English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Makine sektörü, Konya ihracatının ilk sırasında

11.05.2018

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımı ile açılışı gerçekleştirilen Konya Endüstri Zirvesi'ne katıldı. Burada konuşan Kütükcü, makine sektörünün Konya için önemine değinerek, sektörün 52 aydır Konya ihracatında birinci sırada yer aldığını söyledi.

Konya Endüstri Zirvesi çatısı altındaki KONMAK, İSKON, KONELEX ve Konya Saç İşleme ve Teknolojileri fuarlarını kapsayan 4 fuarın açılışı gerçekleştirildi. 22 ülkeden 403 firmanın ve 1209 markanın katıldığı fuarın açılış töreninde konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya'nın ihracatının yüzde 75'inin sanayi sektörü tarafından gerçekleştirildiğini ve ihracatın lokomotif sektörünün de makine ve aksamları sektörü olduğunu söyledi.  Konya'nın makine ihracatında İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’in ardından 5. sırada geldiğini ifade eden Kütükcü, "Türkiye’nin makine ihracatının yüzde 6’sını gerçekleştiren sektörümüz, 2014 yılının ocak ayından bu yana, yani 52 aydır Konya ihracatında kesintisiz olarak ipi göğüslüyor. Sektör ihracatını geçtiğimiz yılın ilk 4 ayında yüzde 4.62 artırdı. Bu yıl aynı dönemde bu oranı 6.5 kat artırarak, yüzde 30 ihracat artışı yakaladı. Böylece sektörün 4 aylık toplam ihracatı, 142 milyon dolar oldu. Ama bu rakam yeterli değil. Konya makine ve aksamları sektörü daha iyisini yapabilecek bir potansiyele sahip" şeklinde konuştu.

Konya'daki 3 Ar-Ge merkezinden biri makine sektöründe

Sektörün Ar-Ge merkezi sayısında da büyük bir atılım yaptığı bilgisini paylaşan Kütükcü, "Geçtiğimiz yıl sektördeki Ar-Ge merkezi sayımız 3'tü. Şu anda sektör, 8 Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısına ulaştı. Konya’daki toplam 25 Ar-Ge ve tasarım merkezinin 3’te biri makine sektöründe bulunuyor. Bu bizim için çok kıymetli" ifadelerini kullandı.

Kütükcü, Konya Sanayi Odası olarak şehre Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni kazandırdıklarını hatırlatarak, kendi Ar-Ge ve tasarım merkezini kuramayan firmaları da burada Ar-Ge yapmaya davet ettiklerini sözlerine ekledi.

 2018 sanayi için bir milat olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de, teknoloji ve sanayi gelişimine katkı sağlayacak etkinliklere önem verdiklerini söyledi. Özlü, "2018 yılının sanayimiz için bir milat olmasını arzu ediyoruz. Bu maksatla programlar yürütüyoruz. Örneğin sanayi ve teknoloji atılımı programı. Burada odak sektörler belirledik. Türkiye’nin önem vermesi, üzerinde durması gereken, belirlediğimiz bu odak sektörlere yoğunlaşacağız. Yine sanayide dijitalleşme, yani sanayimizin dijital devrimini gerçekleştireceğiz. Bu maksatla son bir buçuk yılda güzel bir yol haritası hazırladık" ifadelerini kullandı.

Hazırladıkları yol haritasını seçimden sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını bildiren Özlü, “Sanayimizin dijital dönüşümünde Türk sanayisinin yüksek katma değerli ürünlere yönelmesini ve yüksek katma değerli ürünlerin hem ihracatımızda hem de sanayimizdeki payının yüzde 4’lerden yüzde 20’lere çıkarılmasını hedefliyoruz” dedi.

Konya yakın gelecekte enerji merkezi olacak

Konya'nın hem tarım merkezi hem de önemli bir sanayi merkezi olduğunu vurgulayan Konya Valisi Yakup Canbolat da, "Konya büyük bir enerji potansiyeline de sahip. Karapınar ilçemizde bulunan yaklaşık 60 milyon metrekare büyüklüğündeki enerji ihtisas endüstri bölgesi ve yine aynı ilçedeki, ülkemizin ikinci büyük linyit rezervi Konya'nın çok yakın bir gelecekte enerji merkezi olacağının göstergesidir" ifadelerini kullandı.

“Yüzde 1’e yakın payını çok daha yukarılara taşıyacak”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise, “İnşallah makine endüstrisi, önümüzdeki dönemde yüzde 1’e yakın payını çok daha yukarılara taşıyacak. Türkiye hem bölgesi hem küresel hamleleri itibarıyla dünya ticaretinde önemli bir yere doğru adım adım gidiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Protokol konuşmalarının ardından fuarların açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Zimbabve Tarım Bakanı Perrance Shiri, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekili, TBMM  Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ile çok sayıda sektör paydaşı katıldı. 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.