English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Liseli öğrencilerden askere kolaylık sağlayacak robot

10.04.2018

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından savunma sanayine yönelik geliştirilen 'Porsuk' adlı robot, kamuoyuna tanıtıldı. Okulun atölye binasında gerçekleştirilen törene Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş ile okul yönetiminde bulunan sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

Porsuk adı verilen robotun savunma sanayine hizmet edebileceğini söyleyen Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, robotun tamamen okuldaki öğretmen ve öğrenciler tarafından geliştirildiğini, bu robotun mayın arama faaliyetlerinin yanı sıra, imha etme ve sivil savunma amaçlı da kullanılabileceğini ifade etti. Öğrencileri geleceğe hazırlarken bir taraftan da, üreten birer birey olarak yetişmeleri için çalıştıklarını vurgulayan Kütükcü, öğrencilere iş garantisi sunduklarını, liseyi bitirdikten sonra iş hayatına atılmak isteyen tüm öğrencilere iş imkanı  sağlama taahhütleri bulunduğunu ifade etti. Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin sunduğu imkanlar ile Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi haline geldiğini belirten Kütükcü, "Okulumuz şu anda Konya'nın en çok tercih edilen endüstri meslek lisesi haline geldi. Modern atölye binalarımız, eğitim salonlarımız, sosyal donatı alanlarımız, ücretsiz servis ve öğle yemeği imkanlarımız, burs ve yurt imkanlarımız bizi daha ayrıcalıklı kıldı.  Bu yıl bir tane bile boş kontenjanımız kalmadı. Önümüzdeki yıl endüstriyel otomasyon ve metal teknolojileri bölümlerini açacağız. Bu bölümlerde de yine modern atölyelerimiz bulunacak" şeklinde konuştu.

Ülkenin geleceğini koruyacak icatlar

Porsuk’un tanıtım törenine katılan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ise, öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti. Porsuk’un savunma sanayine hizmet edebilecek kabiliyetlerde geliştirilmesinin de önemli olduğunun altını çizen Etyemez, "Bu çalışmalar sorunlara çözüm üretecek ve artık ülkemiz terörle mücadelede başka ülkelerden güçlüklerle aldığı silahları kendisi üretmiş olacak. Bu yüzden sizin yaptığınız bu çalışmaları önemsiyorum. Sizler, ülkemizin geleceğini koruyacak icatlar oluşturacaksınız. Vatana, millete hizmet etme noktasında sizlerin icat ettiği bu teknolojiler, askerlerimizin yaptığı görev kadar önemli" ifadelerini kullandı.

Üretim üzerine yapılan her işin değerli olduğunu vurgulayan Etyemez, öğrencilerin atacağı her adımın, kendilerinden başka birçok insana hizmet edeceğini hatırlatarak, ortaya ne kadar fazla icat çıkarılırsa, vatana daha fazla hizmet edilmiş olacağını bildirdi. Etyemez, tanıtım töreninin ardından Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya gelerek, “Hayata Dair Yol Haritaları” konulu bir söyleşi ile tecrübelerini paylaştı.

Programa Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İş Kur İl Müdürü Emrah Keleş ile okul yönetiminde bulunan sanayiciler ve öğrenciler katıldı. 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.