English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Otomotiv Sektörünün Kalbi Konya’da Attı

10.11.2017

Konya Sanayi Odası (KSO), Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ve Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliği ile Konya’da “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” paneli gerçekleştirildi. Panelde, Türkiye’nin kendi otomobilini üretmek için yaptığı çalışmalarla, dünya otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeler konuşulurken, Konya’nın yerli otomobil yatırımına ev sahipliği yapmak için kararlı olduğunun altı çizildi.

Programın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Otomotiv sektörünün geçtiğimiz yıl 4 trilyon dolar ile dünya ekonomisinin yüzde 5'ini oluşturduğunu ve dünyanın en büyük 4. ekonomisi olarak kabul edildiğini ifade etti. Sektörün Türkiye açısından da önemli olduğuna işaret eden Kütükcü, "Türkiye, taşıt araçları üretiminde Avrupa’da 5, dünyada ise 15. sırada. Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisiyiz. Geçtiğimiz yıl ülkemizde bir milyon 486 bin araç üretildi ve bir milyon 141 bin araç ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye, otomotivde bir milyon adet üretimi aşarak, bu konudaki üretim yeteneğini ortaya koymuş bir ülke. Zira tüm bu rakamların ve üretim yeteneğinin ötesinde, artık Türkiye’nin kendi otomobilini üretmeye başlayacağı bir sürece fiilen girmiş bulunuyoruz. Bugüne kadar uluslararası birçok markanın araçlarını üreten Türkiye, artık kendi otomobilini de üretecek” diye konuştu.

“Konya, yerli otomobile her türlü desteği vermeye hazır”

Kütükcü, konuşmasında Konya olarak Türkiye’nin kendi yerli otomobilini üretmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve bu yatırıma ev sahipliği yapmak istediklerini de vurguladı. Sunumunda otomotiv endüstrisinin Konya ihracatında önemli bir yerde olduğunun da altını çizen Kütükcü, “Toplam ihracatımızın yüzde 21’ini bu sektör tek başına yapıyor. Sektörde Türkiye’nin ilk kümelenme projesini Konya hayata geçirdi. Otomotiv endüstrisi sektöründe odamız kayıtlarına göre 400 civarında üretici firmamız var ve 10 bin kişinin üzerinde istihdam sağıyorlar. Ayrıca Konya otomotiv sanayi güçlü yapısı ile gün geçtikçe kapasitesini ve kabiliyetlerini geliştirmeye de devam ediyor. Öte yandan lojistik avantajlarımız da giderek artıyor” ifadelerini kullandı.

Konya yerli otomobil üretiminde paydaşlardan biri olmak istiyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yerli otomobil üretiminin ve yatırımının Konya’nın önemli gündemleri arasında yer aldığını ifade etti. Konya’nın yerli otomobil üretiminde paydaşlardan biri olmak istediğinin altını çizen Akyürek, “Bu otomobilin Konya’da üretilmesini arzu ediyor, talep ediyoruz. Konya olarak böyle bir yatırıma ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyacağız. Bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Konya sanayisiyle gurur duyduklarını da anlatan Akyürek, “Biz Konya sanayisiyle gurur duyuyoruz. Geçmişte tarımsal üretim merkezi olan Konya, bunun yanında artık pek çok sektörde büyük bir sanayi şehri haline geldi. Bu Konya adına, ülkemiz adına gurur verici. Üretimin, sanayi sektörünün Konya’nın gelişmesinde büyük payı var. Bugün Konya otomotiv yan sanayinde üretim yapan firmalar dünyanın pek çok ülkesine ürün gönderiyor. Sektörde ciddi bir alt yapımız var” diye konuştu.

Otomobil sektöründeki yatırımları artırmak için çalışıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kalkınma Ajanslarıyla İşbirliği Daire Başkanı Mustafa Rumeli ise, ajans olarak otomobil sektörüne önem verdiklerini ifade ederek, “Ajansımızın içerisinde otomobil ile ilgili bir alan var. Ve bu alanda önde gelen uzmanlarımız görev yapıyor. Otomotiv sektörünü öncelikli sektör olarak ele alıyoruz. Otomobil sektöründeki yatırımları artırmak ve ülkemizi bir cazibe merkezi kılmak için önemli çalışmalar üretiyoruz. Çalışmalarımızı Kalkınma Bakanlığı ve ilgili ajanslarımız ile üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şehir, Türkiye'nin otomobili üretiminde bir adım öne çıkıyor

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger de,  “Ülke Olarak Türkiye’nin otomobilinin üretilmesi noktasında önemli gelişmeler yaşadığımız şu günlerde gerçekleştirmiş olduğumuz panelimizin önemi bir kat daha artmaktadır.  Gerek ülkemizin gerekse de şehrimizin özellikle son 15 yılda  Ar-Ge , teknoloji ve mühendislik alanında yaptığı yatırımlar ve yürüttüğü çalışmalar meyvelerini vermeye başlamış ve bunun sonucunda otomotiv yan sanayimiz, ulaştığı üretim yetenekleri sayesinde ülkemizde üretimi yapılan araçlar için gerekli olan yedek parçaların yüzde 85’ini karşılayabilecek düzeye erişmiş ve katma değeri yüksek ürünler üreterek otomotivde dünya devlerine parça üretir haline gelmiştir. Şehrimiz geniş yelpazedeki üretim alt yapısı, Ar-Ge ve teknoloji yatırımları,yetişmiş insan gücü, lojistik üstünlüğü, merkezi konumda yer alması gibi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda şehrimiz Türkiye’nin otomobilinin üretileceği yerin henüz belirlenmediği bir dönemde bir adım öne çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından panele geçildi. Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Osman Sever’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nda yer alan firmalardan Kıraça Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Jan Nahum, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'ndan Kağan Yıldırım, endüstriyel analiz-araştırma ve danışmanlık firması Frost&Sullivan yetkilisi Melih Nalcıoğlu ile Ar-Ge ve danışmanlık hizmeti sunan Sistem Global Danışmanlık firmasından Hüseyin Karslıoğlu katıldı.

 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.