English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Konya, geleceğini Ar-Ge merkezleriyle inşa edecek

02.11.2017

KSO'nun ev sahipliğinde yapılan Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı'nda konuşan Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, Konya'nın Ar-Ge merkezleriyle, yüksek teknoloji üretimiyle kendi geleceğini inşa edeceğini ve en rekabetçi ilk 5 il arasında yer alacağını söyledi.

Konya Sanayi Odası ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı düzenlendi.Toplantının açılışında söz alan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya'nın Ar-Ge merkezlerine önem verdiğini ve 5 yılda Ar-Ge merkezi sayısının 1'den 16'ya yükseldiğini söyledi. Konya'nın Ar-Ge merkezleriyle 2012 yılında tanıştığını aktaran Kütükcü, "Bu ilk Ar-Ge merkezimiz kurulduktan 3 yıl sonra ikinci Ar-Ge merkezimiz kuruldu. 2016 yılında ise toplamda 4 Ar-Ge merkezimiz oldu. Biz oda olarak 2017 yılının başında Ar-Ge merkezleriyle ilgili çalışma yaparak bir seferberlik başlattık. Yıl içerisinde bakanlığımızın da destekleriyle sanayicilerimiz hızla kendi Ar-Ge merkezlerini oluşturmaya başladı. Şu anda 16 Ar-Ge merkezimiz, bir tane de tasarım merkezimiz oldu. Bu bizim için bir dönüm noktası. Yıl sonuna kadar 20 Ar-Ge merkezi kurulması hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

16 tane Ar-Ge merkezinin 8 tanesinin makine ve aksamları sektöründe, 2'sinin otomotiv sektöründe olduğunu aktaran Kütükcü, ilaç, gıda, tarım, ambalaj, kimya ile bankacılık ve finans sektörlerinde de birer Ar-Ge merkezi olduğunu iletti. Konya'nın potansiyelinin 20 Ar-Ge merkezinden daha fazla olduğuna da dikkat çeken Kütükcü, yeni dönemde yüksek teknoloji ve yeni teknoloji üretimiyle, yeni Ar-Ge merkezleriyle Konya'nın kendi geleceğini inşa edeceğini ifade etti.

Konya en rekabetçi iller arasında ilk 5'te yer almayı hak ediyor

Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) tarafından,  iller arası rekabetçiliği ölçen endeks çalışması yapıldığını ve Konya'nın 81 il içerisinde rekabetçilikte 6. sırada yer aldığını belirten Kütükcü, konuşmasına şöyle devam etti: "İller arasındaki rekabetçilik endeksinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nin ardından 6. sırada yer alıyoruz. Ar-Ge merkezlerimizle, nitelikli üretim kabiliyetimizi geliştirerek ilk 5 rekabetçi il arasında yer almamız hiç zor değil. Buna gönülden inanıyorum. Bunun için biz Konya Sanayi Odası olarak, her zaman sanayicilerimizin yanındayız."

Nitelikli iş gücü ihtiyacının giderilmesi sağlanacak

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Eğitimi Daire Başkanı Zübeyde Arslanoğlu da, bakanlığın mesleki eğitime bakışıyla ilgili bilgiler verdi. Amaçlarının nitelikli iş gücünün belirlenmesi ve ortaya çıkan ihtiyacın giderilmesine yönelik YÖK, MEB gibi direk eğitimden sorumlu kurumlar ile işbirliği programları yapmak olduğunu söyleyen Arslanoğlu, "Özellikle Konya gibi sanayisi ileri olan illerde üretim değer zincirindeki tüm halkalarda yetişmiş iş gücünü geliştirmeyi hedefliyoruz. Bazı sanayilerimiz daha çok ürün geliştirmeye odaklanırken, Konya, Kocaeli, Bursa, Ankara gibi illerdeki sanayilerimizin, kavramsal tasarımdan temel Ar-Ge ye kadar bütün boyutları ele alabilecek bir kapasitesi olduğunu düşünüyoruz. Bunu iyi yönlendirmemiz gerekiyor " diye konuştu.

Programın devamında Bakanlık Uzmanı Ekrem Türker Fidan, Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle ilgili sunumunu yaparken, Uzman Recep Uzungil de KÜSİP ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Toplantı soru ve cevaplarla devam etti.

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.