English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Konya'nın en gözde meslek lisesinin sosyal tesisi açıldı

01.11.2017

Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde eğitim-öğretim hayatına devam eden Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne, Konya OSB Bölge Müdürlüğü tarafından kazandırılan Sosyal Tesisin açılışı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Yardımcısı Mehmet Usta, Konya OSB ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konya Sanayi Odası Başkan Yardımcısı M. Veli Tekelioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Sönmez ile bölge sanayicilerinin ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Konya OSB ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için "Bu okul bizim gözbebeğimiz" dedi. Bölge müdürlüğü olarak okuldaki öğrencilere daha iyi eğitim hayatı sunabilmek için sürekli yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken Kütükcü, "Bu yıl Mayıs ayında proje okulu ilan edilen ve Türkiye’nin 8. proje okulu olan lisemizde temel hedefimiz, her öğrencimizi şehrine ve ülkesine değer katan, üreten nesiller olarak mezun etmek. Bu amaçla hem iyi bir mesleki ve teknik eğitim veriyoruz hem de iş garantisi veriyoruz. Bu lisede biz ara eleman yetiştirmiyoruz, aranan eleman yetiştiriyoruz.  Okulumuzun eğitim alt yapısını geliştirmek amacıyla bugüne kadar çok önemli yatırımlar yaptık. Bugün açılışını yaptığımız sosyal tesislere 1 milyon 750 bin lira yatırım yaptık. Ayrıca 600 öğrenci kapasiteli ve 20 derslikli lisemize, 4 atölye kazandırarak öğrencilerimizin pratik ağırlıklı bir eğitim sürecinden geçmesini sağladık. 200 kişi kapasiteli öğrenci yurdu ile öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyoruz. Her öğrencimize ücretsiz servis imkanı sunuyoruz" şeklinde konuştu.

Burda eğitim gören öğrenciler 4. sanayi devrimini ıskalamayacak

Okulda üç bölümde verilen eğitimlerin yanı sıra metal teknolojileri alanı kaynakçılık dalı ve otomomasyon teknolojileri bölümlerinin de kazandırılma sürecinin yürütüldüğüne işaret eden Kütükcü, şunları söyledi: "Artık 4. Sanayi Devrimi süreci fiilen başladı. Sanayinin hızla dijitalleşmeye başladığı bu dönemde, insan kaynağımızın niteliğinin de değişeceği, gelişeceği çok açık.  Bu doğrultuda okulumuza mevcut atölyelere ek olarak bir de dijital laboratuar kurma çalışmaları yürütüyoruz. Yani bu okul ve bu okulda okuyan öğrenciler, 4. Sanayi Devrimini de ıskalamayacak inşallah. "

Kütükcü ayrıca okul binasını yaptıran Konyalı işadamı Mehmet Tuza’ya da teşekkür etti.

"Bu şehir ülke ekonomisini besleyen can damarlarından biridir"

Programda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de, iyi bir eğitimin tüm gençlerin hakkı olduğunu, onlara iş imkanı sunmanın da Milli Eğitim Bakanlığının görevi olduğunu ifade etti. Erdem, “2002 yılından bu yana devlet eliyle eğitim alanında çok önemli yatırımlar yapıldı. Özellikle mesleki eğitimde pek çok düzenlemeler hayata geçti. Konyamız, gerek tarihinden aldığı sorumluluk duygusuyla, gerek coğrafi konumu itibariyle çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu şehir, adeta ülke ekonomisini besleyen can damarlarından biridir. Hammadde temini ve pazarlama noktasında da Anadolu’nun en gözde şehirlerinden olan Konya, eğitim ve ekonomi başta olmak üzere her noktada ürettiği ve yürüttüğü projelerle göz dolduran büyük bir medeniyet şehridir. Şehrin dokusundan hareketle vuku bulan bu gelişme ve büyüme, hükümetimiz tarafından gerçekleştirilen yatırımlarla da taçlanmaktadır. Konya, günden güne var olan cazibesine güç katarak yoluna devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

"28 Şubat sürecinde meslek liselerinin önü kapatıldı"

Konya Vali Yardımcısı Mehmet Usta da konuşmasında, 28 Şubat döneminde meslek liselerinin önlerinin kapatıldığına da değinip, sanayi ve eğitim işbirliği ile mesleki eğitimin tekrar hak ettiği konuma çıkmakta olduğunu söyledi. Usta, bu okulun ve tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, KOS’taki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Türkiye’deki en güzide mesleki eğitim komplekslerinden biri olduğunu vurgulayarak, öğrencilere buradan mezun olduklarında geleceğin büyük Türkiye’sine hizmet edecek şekilde kendilerini yetiştirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Konya OSB Başkanı Memiş Kütükcü tarafından Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'e okul öğrencileri tarafından CNC makinelerinde yapılan santraç takımı hediye edilirken, bu yıl okula birincilikli yerleşen Zeynep Yaman'a da bursu verildi.

 

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.