English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

13.07.2017

Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası'nın öncülüğünde Konya iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları 15 Temmuz'un yıl dönümünde ortak bildiri yayınladı.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda ortak basın açıklamasını okuyan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye için milat olduğuna inandıkları 15 Temmuz’un darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu söyledi. 15 Temmuz'un istiklal harbinden bu yana ülkenin karşılaştığı en büyük tehlike olduğunu belirten Öztürk, “O gece Fetullahçı Terör Örgütü devleti ele geçirmeye milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun milletimiz cesareti ve feraseti ile bu belayı bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da ilk andan itibaren devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

“Ekonomimizde bu saldırıdan olumsuz etkilendi”

En az 15 Temmuz kadar darbe girişiminden sonrası da ülke açısından zorlu bir süreç olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimizde bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyüme yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Şimdi bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde yeni bir reform süreci başlatmalıyız” diye konuştu.

Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, TÜMSİAD, MÜSİAD, ASKON, DERSİAD Konya Şubeleri, Konya Girişimci İş Adamları Vakfı, İpekyolu Sanayici ve İş Adamları Derneği, KOMÜT, KONTİMDER, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Konya Platformu Derneği, Meram Ziraat Odaları Birliği, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRK-İŞ, KAMU-SEN imzalı ortak açıklama sonrası fotoğraf çektirildi.

 

 
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.