English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
Üretim Reform Paketi, sermayeyi üretime motive edecek

12.05.2017

Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, bir süredir Türkiye’nin gündeminde olan ve sona yaklaşılan 77 maddelik Üretim Reform Paketini değerlendirdi. Üretim Reform Paketinin mevcut yatırımları güçlendirmenin yanı sıra, sanayiden uzaklaşan sermayeyi de yeniden üretime motive edeceğinin altını çizen Kütükcü, paketin OSB’ler için bir milat olduğunu vurgulayarak  “OSB’lerimiz yüzbinlerce insana yeni iş ve aş kaynağı olacaktır” dedi.

Türkiye’nin son dönemlerde çok zorlu ekonomik ve siyasal badireler atlattığına, ancak tüm bu zorluklara rağmen reformla büyüme arzusunu hiçbir zaman yitirmediğine dikkat çeken Kütükcü, “İş dünyasının önündeki engelleri kaldıran, rekabet gücünü artıran, Üretim Reform Paketi gibi köklü değişimleri beraberinde getirecek olan düzenlemeleri, reformist bakış açısını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Pek çok köklü düzenleme geliyor

Kütükcü, “Bu paketle birlikte yıllardır her fırsatta dile getirdiğimiz pek çok konu çözüme kavuşturuluyor. Sanayicilerimizin elektrik tüketiminde ödediği TRT payının kaldırılması, hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğuna son verilmesi, sanayi sicili almış sanayicilerden emlak vergisi alınmaması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması, enerji verimliliği gibi pek çok köklü düzenlemeyi beraberinde getirecek bu paket için, başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere, hükümetimize ve emeği geçen herkese sanayicilerimiz adına teşekkür ederim. Ayrıca bu paketin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla istişare halinde hazırlanarak, ortak akılla hayata geçirilmesi de önemli bir kazanımdır” ifadelerini kullandı.

OSB’ler için bir milat olacak

Aynı zamanda OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu)’ün de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Kütükcü,  Üretim Reform Paketi ile OSBÜK’e yeni bir yasal statü kazandırılmasının, OSB’lerin daha kaliteli hizmet almalarının yolunu açacağını belirtti. Türkiye’de sayıları 312’yi bulan OSB’lerde doluluk oranının yüzde 70’lerde kaldığını, Üretim Reform Paketinde getirilen düzenlemelerle bu oranın daha üst seviyelere taşınacağını söyleyen Kütükcü, şunları söyledi: “Organize Sanayi Bölgelerimiz yüzde 70 doluluk oranına rağmen, bir milyon 700 binin üzerinde istihdam sağlayan çok güçlü bir yapıya sahip. İnşallah Üretim Reform Paketi ile birlikte, parsellerimizdeki doluluk oranı artacak ve OSB’lerimiz yüzbinlerce insana yeni iş ve aş kaynağı olacaktır. Bu anlamda Üretim Reform Paketi OSB’ler için bir milat olacaktır.”

 

 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.