Konya OSB'de 1111 fidan dikildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğine katıldı. 12 bin metrekare alanda 1111 fidanın dikiminin gerçekleştirildiği törende, Konya OSB'nin en yeşil OSB'lerden biri olduğu vurgulandı

Törende ilk olarak söz alan Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memiş Kütükcü, Konya OSB'nin 23 milyon metrekare büyüklük ile Türkiye'nin 3. büyük OSB'si olduğunu, bölgenin yeşil ve çevreci bir OSB olarak öne çıktığını vurguladı. Bölgenin kendi fidanlarını yetiştirdiği bilgisini paylaşan Kütükcü, "Konya Organize Sanayi Bölgemiz, sanayi üretimine de, çevreye de sahip çıkan bir yapıya sahip. Tamamen tarıma elverişsiz bir arazi üzerinde kurulduk ve bu minvalde genişliyoruz.  Yine Türkiye’de yeşil ve çevreci bir OSB olarak öne çıkıyoruz.  Öyle ki, Çevre Yönetim Sistemi ile çevre kirliliğinin en aza indirildiği Konya OSB'miz, 1 milyon metrekare yeşil alanı ile Türkiye’nin en yeşil OSB’lerinden birisi. Bölge genelinde, 60 binin üzerinde ağaç, 950 bin çalı ve 130 bin metrekare çim alana sahibiz. Biz yeşilimizi kendi fidanlık alanımızda üretiyor, bölgemizi kendi yetiştirdiğimiz fidanlarla yeşillendiriyoruz. Bu minvalde bölgemizde, son 4 yılda 14 farklı türde 250 binin üzerinde çalı üretimi yaptık.  Son 10 ayda da 1.000 ağaç, 55 bin çalı dikimi gerçekleştirdik" dedi.

Fidan dikimi yapılan alanın 45 bin metrekare büyüklükte olduğunu, burada halihazırda 1500 fidanın dikili bulunduğunu söyleyen Kütükcü, etkinlik kapsamında 12 bin metrekarelik alanda 1111 fidanın daha dikileceğini,  45 bin metrekarenin tamamının ağaçlandırılmasıyla 4 bin 500 ağacın dikilmiş olacağını ifade etti.

'OSB’lerimizin kuruluş mantığında çevre hassasiyeti var'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, 81 ilde 2023 noktada 3 saat içinde 11 milyon fidanın toprakla buluşmasıyla "geleceğe nefes" olunacağını, bin 111 tanesi Konya OSB'de olmak üzere kentte 531 bin 353 fidanın dikileceğini söyledi.  Etkinliğe dünyaya ışık olmuş Hz. Mevlana'nın memleketinde katılmanın ayrıca anlamlı olduğunu belirten Varank, "Tarım Bakanımızla yaptığımız istişare sonucu hemen Türkiye genelindeki OSB’lere ve sanayi sitelerine talimat verip bu kampanyaya katılmalarını istedim. Bugün 164 OSB ve 4 sanayi sitesinde yaklaşık 250 bin fidanın toprakla buluşturulması sözünü aldık. Şuan içinde bulunduğumuz Konya OSB’de 1111 fidanı toprakla buluşturuyoruz. Ben hassasiyet gösterip bu kampanyaya destek veren OSB’lere şükranlarımızı sunuyorum. OSB’lerimizin kuruluş mantığında çevre hassasiyeti var. OSB’ler tarıma elverişsiz alanlarda tüm bakanlıkların görüşleri alınarak yapılan yapılardır. OSB’ler sayesinde plansız sanayileşmenin getirdiği çevresel riskler minimuma getirilir. Sanayinin teknolojik dönüşümü kadar çevresel dönüşümünü de önemsiyoruz” diye konuştu.

Türkiye'nin orman varlığının yüzde 3'ü Konya'da

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da, Konya'nın orman varlılığının yüzde 12 civarında olduğunu söyledi. Konya'daki orman varlığının Türkiye'nin yüzde 3'üne sahip olduğunu bildiren Toprak, "1946’dan beri ağaçlandırma devam ediyor. Bu süre içinde 180 milyon ağacın dikildiğini görüyoruz. Tabi son 15 yılda bu ivme kazanmış durumda. Dünyada ağaç varlığının arttığı birkaç ülke var bunlardan biri de Türkiye. Son 20 yılda 4 milyar ağaç dikilmiş bu çok güzel bir oran. Bizim kültürümüzde, dinimizde de ağaç dikiminin önemli bir yeri vardır. Bunu da unutmamamız gerekiyor. Konya’da ağaçlandırmanın yanı sıra ağaç kıyımını önleyici çalışmalara da ağırlık vermekte. 3-4 gün önce Karatay Belediyesi’nce yapılan güneş panelinin açılışını yaptık. Bu paneller sayesinde 88 bin ağacın kurtulması demek. Bir taraftan ağaç dikerken bir taraftan kıyımı engellemeye çalışıyoruz. Yine Sıfır Atık Projesi ile yüz binlerce ağacın kıyımını önlemek için önemli bir proje. İnşallah yeşil bir Konya için emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Havası çok temiz bir geleceği hedefliyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ise, 11 Kasım'ın milli Ağaçlandırma Günü ilan edildiğini hatırlatarak ,"Biz bugüne kadar dikilen fidanlarla dünyada en çok fidan diken 3 ülkeden biriyiz. Bu ülkemizin, AK Parti iktidarının başarmış olduğu, doğaya ve çevreye sözde değil özde sahip çıktığını gösteren en büyük organizasyonlardan biri. Artık bu tarih, Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanacak ve fidan dikimine devam edilecek. Temennimiz bu fidanların dikimiyle kalınmayıp, korunması, geleceğe aktarılması ve gençlerimizin çocuklarımızın bu bilinçle yetiştirilmesini sağlamaktır. Havası çok daha temiz bir geleceği hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fidan dikimine geçilerek, 1111 fidan toprakla buluşturuldu.