Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Konyalı sanayicilerle bir araya geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konyalı sanayicilerle buluştuğu istişare toplantısında, KSO Başkanı Memiş Kütükcü'nün Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nda ön başvuru süresinin uzatılması talebine olumlu yanıt verdi. Bakan Varank, 22 Kasım olan ön başvuru bitiş tarihini 15 gün daha uzatacaklarını söyledi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde, Konyalı sanayiciler ile istişare toplantısına katıldı. Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ile çok sayıda Konyalı sanayicinin katıldığı toplantıda, Konya'nın sanayi üretimindeki başarısından, ihracatından övgüyle bahsedilirken, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nda başvuru süresinin uzatılması müjdesi de paylaşıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Konya Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Konya'nın Anadolu'nun sanayi üretim merkezlerinden biri olduğunu aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunu söyledi. Kütükcü, Konya'nın 9 organize sanayi bölgesi, özel sanayi ve küçük sanayi siteleriyle, 28 Ar-Ge ve tasarım merkezi ve 2 teknoloji geliştirme bölgesi ile birlikte sanayi üretimine odaklandığını ifade etti.

Kütükcü'den Bakan Varank'a teşekkür

Savunma ve havacılık sanayinde Konyalı sanayicilerin kararlılığı ile çok mesafe kat edildiğini aktaran Kütükcü,  şehrin bu alandaki başarılarını anlatarak, Bakan Varank'a teşekkür etti. Kütükcü, şöyle devam etti: "Şu anda sektörde yeni bir dönüm noktasındayız. Cumhurbaşkanımızın imzasıyla şehrimize Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası kuruluyor.  Aselsan fabrikasının da bulunduğu toplam 1 milyon 800 bin metrekarelik alan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından Karma Endüstri Bölgesi ilan edildi.  Bu sadece sektör için değil, Konya’nın sanayi tarihi açısından da bir dönüm noktası olacak inşallah.  Bu tarihi adım için şahsınıza Konyalı sanayicilerimiz ve hemşehrilerimiz adına sonsuz teşekkür ediyorum."

Sanayicilerin talepleri Bakan Varank'a iletildi

Konuşmasında sanayicilerden gelen talepleri de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a ileten Başkan Kütükcü, ön başvuru bitiş tarihi 22 Kasım olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nda başvuru süresinin uzatılmasını talep etti. Kütükcü, "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını başlattınız. Odak sektör olarak ilk, Konya’mız için çok önemli olan, uzun dönemdir ihracatımızda ilk sırada yer alan makine sektörünü belirlediniz, ürün listesini yayımladınız.  Ancak biz burada ilan edilen 22 Kasım ön başvuru bitiş tarihinin uzatılmasını talep ediyoruz. Sanayicilerimizin bu kadar kısa bir sürede bu program için iyi bir dosya hazırlaması çok zor" şeklinde konuştu.

TSE Belge ücretlerinde de indirim talep ettiklerini aktaran Kütükcü, ayrıca fiyatların çok yüksek olmasından dolayı Konya’da Eşdeğer Parça Uygunluk Belgesi olan firmanın bulunmadığını, bu noktada sektörü teşvik edecek yeni bir fiyat düzenlemesine ihtiyaç olduğunu da aktardı.

'Konya müthiş bir üretim merkezi'

Daha sonra konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Konya sanayisinden övgü ile bahsetti. Konya'nın müthiş bir üretim merkezi olduğunu vurgulayan Varank, " Yılın ilk 10 ayında, Konya ihracatını geçen seneye göre yüzde 14 artırdı. Konya tek başına 173 ülkeye ihracat yapabilen ve gittikçe üretim kapasitesini de artıran bir şehir. Bunlar bir günde olmadı. Biz de her aşamada bu şehrin sanayicilerinin, üreticilerinin, girişimcilerinin yanında olmaya hükümet olarak özen gösterdik. Bugüne kadar Konya’da 15 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 30 bin vatandaşımızın istihdam edilmesini sağladık. Bu yatırımlar, enerji, maden, imalat ve tarım sektörlerinde güçlü bir kapasitenin oluşmasını sağladı. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda yaklaşık 17 bin KOBİ, KOSGEB'ten faydalanıyor" dedi.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nın ön başvuru süresi 15 gün uzatılacak

Konyalı sanayicilerden gelen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nın ön başvuru süresini uzatma talebini dikkate aldıklarını ve süreyi 15 gün daha uzatacaklarını ifade eden Bakan Varank, "Ön başvuru tarihi olarak 22 Kasım'ı ilan etmiştik. Sanayicimizin bir süre uzatım talebi var, biz de bunu cevapsız bırakmayız. Sizlerin talebi üzerine, başvuru süremizi 15 gün daha uzatmanın doğru olacağını düşünüyorum. Bu programdan ve sunduğu teşviklerden en iyi şekilde faydalanmanızı istiyoruz. Makine sektöründen sonra, diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkacağız. Biz oldukça heyecanlıyız. Sizin de bu heyecanın bir parçası olmanızı ve tam ekonomik bağımsızlık yolunda bizimle birlikte hareket etmenizi istiyoruz" dedi.

Konuşmasında sanayicilere sanayi sicil sistemine kayıt olma çağrısında da bulunan Bakan Varank, sistemin faydalarını şöyle sıraladı: "Sisteme girmenizle birlikte, KDV tecil-terkin işlemlerinden faydalanıyorsunuz. TRT payı ödemiyorsunuz. Yerli malı belgesi almak için de sanayi sicil sistemine kayıt olmak mecburi. Biliyorsunuz, yerli malı belgeniz olduğunda kamu ihalelerinde yerli lehine yüzde 15 fiyat avantajından faydalanmak mümkün oluyor. Eğer aranızda sisteme girmemiş olanlar ya da güncelleme yapmamış olanlar varsa, ellerini çabuk tutsunlar diyorum."

Konuşmaların ardından istişare toplantısına geçildi.

Toplantıda ayrıca Konya OSB’de eğitim-öğretim hayatına devam eden Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Bakan Varank’a kendi yaptıkları ahşap yakma tablo ve top arabası hediye etti.