Başkan Kütükcü, Kazak iş insanları ile bir araya geldi

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından düzenlenen ‘Türkiye-Kazakistan ikili İş Görüşmesi (B2B) Gala Programı’na katıldı.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı M. Hilmi Kağnıcı, Kazakistanlı iş insanları ve Konyalı sanayicilerin katıldığı toplantıda, Konya sanayisi hakkında bilgiler veren Başkan Kütükcü, “Konya, Türkiye’nin en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri haline geldi. Bu yılın ilk 9 ayında 2 milyar 189 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştirdik. Ancak Kazakistan ile olan ticaretimizde maalesef istediğimiz düzeyde değiliz. Konya ile Kazakistan’ın karşılıklı ticaret hacmi 14 milyon dolar seviyelerinde. Kardeş ülke Kazakistan ile olan ticaretimizi daha fazla artırmalıyız. İnşallah, burada gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri de bu ticaret hacminin artışına katkı sağlayacaktır” dedi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı M. Hilmi Kağnıcı da, yaptığı konuşmada,  “Ülkemizin ve şehrimizin 2021 yılı için önüne koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için MÜSİAD Konya olarak bizlerde çalışmalarımıza hız verdik. İhracatımızı artırmak ve ekonomimizi daha da canlandırmak için birçok iş görüşmeleri düzenleyeceğiz. Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde iki ülke Cumhurbaşkanlarının belirlediği hedef, orta vadede 5 milyar dolar, uzun vadede ise 10 milyar dolar. Kazakistan ile hem var olan ticaretimizi hem de ikili ilişkilerimizi üst seviyelere taşımak ve aynı zamanda da kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.