English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
MENŞE VE DOLAŞIM BELGELERİ OTOMASYON SİSTEMİ (MEDOS)
09.05.2018

 MENŞE VE DOLAŞIM BELGELERİ OTOMASYON SİSTEMİ (MEDOS)

Sayın üyemiz;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda Menşe ve Dolaşım Belgelerinin  elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesi hususunda bir çalışmanın başlatıldığı ve ihracat yapmak isteyen üyelerimiz ile onları temsil eden yetki belgesine haiz gümrük müşavirlerinin elektronik imzalarını bir an önce temin etmeleri gerektiği daha önce yapılan duyurular ile bildirilmişti.

Menşe ve Dolaşım Belgeleri otomasyona geçiş takvimi;

-A.TR Dolaşım Belgesi elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine,  14 Mayıs 2018 tarihinde,

-EUR.1 Dolaşım Belgesi, EUR-MED Dolaşım Belgesi, İran Menşe İspat Belgesi, Malezya Menşe İspat Belgesi ve D-8 Menşe İspat Belgelerinin  elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine 28 Mayıs 2018 tarihinde,

-İlgili mevzuatlarca gümrük onayı gerektirmeyen diğer Menşe Şahadetnamesi ve Özel Menşe Şahadetnamesi (FORMA) belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine 02 Temmuz 2018 tarihinde  geçilecektir.

14 Mayıs 2018 tarihinde tam otomasyona geçecek olan A.TR Dolaşım Belgeleri’nin sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam otomasyona geçirilmesini teminen ekte firmalar/gümrük müşavirleri için hazırlanan Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) kullanıcı kılavuzu yer almaktadır.

A.TR Dolaşım Belgesinin tam otomasyona geçiş esnasında ilgili firma/gümrük müşavirlerinin ekte sunulan kullanıcı kılavuzunu esas alarak anılan belgenin düzenleme ve onaya sunma işlemlerini gerçekleştirmeleri önemlidir.

 

Saygılarımızla,

 

KONYA SANAYİ ODASI

BAŞKANLIĞI 

 
MEDOS YÜKÜMLÜ KULLANICI FİRMA GÜMRÜK MÜŞAVİRİ KULLANIM KILAVUZU
 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.