English
  
 
Facebook Twitter
 
T.C Mevlana Kalkınma Ajansı   T.C. Kalkınma Bakanlığı   TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 
 

 
 
 
 
DOLAŞIM VE MENŞE BELGELERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA DÜZENLENMESİ EUR.1 – EUR.MED DOLAŞIM BELGELERİ
29.06.2018

 DOLAŞIM VE MENŞE BELGELERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA DÜZENLENMESİ

 EUR.1 – EUR.MED DOLAŞIM BELGELERİ )

Sayın Üyemiz; 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Odamıza gelen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yazısına atfen; EUR.1 – EUR.MED dolaşım belgeleri gibi 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren tüm gümrük idarelerinden yapılan ihracat işlemlerinde bir sonraki talimata kadar her iki usulde (hem manuel hem de elektronik olarak) düzenlenebileceği kaydedilmiştir.

EUR.1 – EUR.MED dolaşım belgelerinin elektronik sistemde kullanılmak üzere barkodlu basım işlemleri tamamlanmış olup, Odamızca satış işlemlerine başlanacaktır. Söz konusu barkodlu belgelerin stok ve belge takibi Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) üzerinden yapılacaktır. Barkodlu belgeler 2 Temmuz 2018 tarihi itibariyle hem elektronik hem de manuel onaylanabileceği gibi, Odamızdan gümrük müşavirliklerine ve firmalara satış, belge düzenleme, onaylama ve vize işlemleri MEDOS üzerinden yapılacaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bir sonraki talimatına kadar manuel onay için odaya getirilen barkodlu EUR.1 – EUR.MED belgeleri; odamız personeli tarafından MEDOS programı üzerinden elektronik olarak kaydedilecektir.

Barkodsuz eski belgelerin manuel onaylarının MEDOS’tan takibi mümkün bulunmamaktadır. Halihazırda gümrük müşavirlerinin ve firmaların stoğunda yer alan barkodsuz EUR.1 – EUR.MED dolaşım belgeleri sadece manuel onaylanacaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın tüm belgelerde tamamen elektronik uygulama yapılması talimatının ardından eski belgeler kullanılmayacak ve barkodlu yeni belgeler kullanılacaktır.

 

Bilgilerinize rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

KONYA SANAYİ ODASI

BAŞKANLIĞI 

 
 
 
Üye Firmalar
Firma Girişi
 
  Etkinlik Takvimi
Yıllık Etkinlik Takvimi »
 
  ONLİNE İŞLEMLER
  • TOBB SANAYİ VERİTABANI
    TİCARET SİCİL GAZETESİ
    SERMAYE VE EMTİYA PİYASALARI
    Türk İhracatçılar Rehberi
    Yurt dışı İhale duyuruları
 
  Tanıtım Filmi
 
  Bilgi Edinme
 
 
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği " KSO WEB SİTESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI” " Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Konya Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi İstikamet Cad No 2 Selçuklu KONYA Tel: +90 332 251 06 70 Faks: +90 332 248 93 51 E-Posta: kso@kso.org.tr

İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Sanayi Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.